9. Mercedes-Benz 220 Cabriolet B 1951

Numer nadwozia 187013

  • Jedna z zaledwie 997 wyprodukowanych sztuk
  • Niezwykle rzadki i ceniony kabriolet Mercedesa
  • Auto po częściowej renowacji oraz naprawie elementów konstrukcyjnych

cena wywoławcza: 320 000 zł (estymacja 400 000 – 440 000)

Dane techniczne:

silnik: 2.2 R6
moc: 80 koni mechanicznych
inne dane: skrzynia biegów manualna, napęd na koła tylne
stan prawny: zarejestrowany w Polsce, „żółte” tablice rejestracyjne

dostępne dokumenty: dowód rejestracyjny

Mercedesy 220 i 300 były w latach 50-tych wyznacznikiem luksusu dla odradzającego się po wojnie przemysłu motoryzacyjnego. Samochody zadebiutowały w kwietniu 1951 roku podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie. Prezentacja tych modeli była strategicznym celem dla marki, próbującej odbudować swoją potęgę w pogrążonej w kryzysie Europie.

Odmiana 220 została wyposażona w 6-cylindrowy silnik w układzie rzędowym o pojemności 2.2 litra. Jednostka o nazwie kodowej M180 generuje 80 koni mechanicznych. Głównym elementem układu napędowego jest manualna, w pełni zsynchronizowana 4-biegowa przekładnia, sterowana dźwignią przy kierownicy. Według danych fabrycznych auto było w stanie rozpędzić się do 140 km/h.

Niestety niewiele wiadomo na temat historii tego konkretnego egzemplarza oferowanego przez Ardor Auctions. Przyjechał on do Polski z Wielkiej Brytanii kilka lat temu, po czym rozpoczęto odbudowę auta. W ostatnim czasie auto trafiło do specjalistycznego warsztatu zajmującego się autami zabytkowymi, gdzie dokonano wielu napraw i regulacji. Przede wszystkim skupiono się na reparacji ramy nośnej, która stanowi najważniejszy element całej konstrukcji. Wnętrze otrzymało nowe poszycia oraz dywany w jasnym kolorze, co podkreśla ekskluzywny charakter Mercedesa. Naprawione zostały również mechanizmy podnoszenia szyb. Obecnie samochód prezentuje się dobrze, choć powłoka lakiernicza miejscami wymaga poprawek. Elementy chromowane są w zadowalającym stanie, niektóre z nich noszą jednak ślady upływu czasu. Należy wyraźnie podkreślić fakt, że auto jest kompletne. Zdarza się, że pojazdy, które mają ponad 50 lat zostały w międzyczasie zdekompletowane lub przerobione. W przypadku tego egzemplarza można cieszyć się pełnym oryginalnym wyposażeniem. Jasne skóry oraz drewno są w stanie bardzo dobrym. Z technicznego punktu widzenia auto nie wykazuje oznak zużycia, wszystkie mechanizmy działają poprawnie i nie wymagają ingerencji mechanika. Silnik uruchamia się bez zarzutu i równo pracuje.

Oferta jest rzadkością, bowiem jest to jeden z zaledwie 997 wyprodukowanych samochodów, świadczących o aspiracjach i możliwościach Mercedesa w latach 50-tych. Samochód jest kompletny i w stanie dobrym, nadającym się do eksploatacji. Auto jest zarejestrowane jako zabytkowe.