Volvo P1800 1962

 Najładniejsze Volvo w historii marki

Samochód z wczesnego okresu produkcji

Samochód po renowacji

Numer nadwozia: 3823

cena wywoławcza: 70 000 zł (estymacja: 100 000 – 150 000)

 

Dane techniczne:

silnik: 1.8l, R4

moc: 100 koni mechanicznych

inne dane: skrzynia biegów manualna, napęd na koła tylne

stan prawny: zarejestrowany na “żółte” tablice

dostępne dokumenty: dowód rejestracyjny

Opis pojazdu

 

Prototyp nowego pojazdu Volvo był gotowy już w 1957 roku. Nowoczesne i bardzo udane nadwozie zaprojektował Pelle Petterson pracujący wówczas w turyńskim studiu stylistycznym kierowanym przez Pietra Fruę. Włoski sznyt jest zresztą łatwo wyczuwalny w efektownych liniach szwedzkiego coupé. W pierwszych latach produkcji samochody składano w Wielkiej Brytanii przy współudziale firmy Jensen. Szefostwo Volvo nie było jednak do końca zadowolone z jakości prac i po pewnym czasie przeniesiono montaż do  Szwecji, stąd w nazwie modelu pojawiła się litera „S”.

Samochód wystawiony na aukcji czerwcowej należy do najbardziej pożądanej serii P1800, wytwarzanej jeszcze w brytyjskiej fabryce Jensena. Auto zostało wyprodukowane z przeznaczeniem na rynek europejski i trafiło do sprzedaży w niemieckim przedstawicielstwie marki, zachowała się nawet oryginalna instrukcja obsługi. Poprzedni właściciel kupił Volvo na internetowej aukcji w 2007. Pojazd wymagał kompleksowej odbudowy, która trwała ponad dwa lata i pochłonęła wiele środków oraz energii. W trakcie prac zdecydowano się na pomalowanie auta z użyciem perłowego lakieru, jednak jego barwa nie odbiega znacząco od klasycznego koloru. Progi wymieniono w trakcie remontu, wymagały jednak poprawek przed aukcją. Samochód został odrestaurowany przy użyciu wysokiej jakości komponentów pochodzących od specjalistycznych dystrybutorów. Wnętrze odtworzono na wzór oryginału w tej samej kolorystyce. Volvo reprezentuje solidne rzemiosło renowacji, choć nie obyło się bez kilku odstępstw od stanu fabrycznego, jak w przypadku lakieru czy doboru oraz umiejscowienia lusterek bocznych.

P1800 zasłynęło dzięki serialowi „Święty”, w którym prowadził je Roger Moore. Chociaż nigdy nie było typowym samochodem sportowym, doceniono jego walory jako komfortowego gran turismo. To właśnie do tego modelu należy rekord Guinnessa w kategorii największego udokumentowanego przebiegu samochodu. Amerykanin Ivy Gordon przejechał swoim P1800S od roku 1966 ponad trzy miliony mil. Możliwe, że oferta Ardor Auctions to jedna z najlepszych okazji w Europie do nabycia wczesnego egzemplarza w bardzo dobrym stanie.